Články

 

Terasová prkna

 

Renovujete zahradu? Chybí Vám nějaký nový prvek ve Vaší zahradě? Uvažujete o terase?

K dokonalé zahradě patří příjemné posezení. Klidná dřevěná terasa může být ideálním řešením. Řada lidí se dnes vrací k tradičním dřevěným materiálům, které jsou staletími ověřené a přináší do domu velmi klidný a útulný prvek. Terasová prkna jsou skvělým řešením podlahy každé terasy. Jde o čistě přírodní materiál, který se snadno udržuje a je velmi příjemný na dotek i při chůzi naboso. Terasová prkna se často používají jako příchozí část k zahradním bazénům a lze je spatřit i ve velmi luxusních vilách a rezidencích. Velmi oblíbená jsou terasová prkna z exotických dřevin jako je masaranduba nebo bankirai. Jedná se o vysoce kvalitní terasová prkna s velkou tvrdostí a dlouhou životností. Taková terasová prkna je nutné pravidelné ošetřovat olejovými napouštědly.

 

Kolem bazénů, na terasy i dětská hřiště

 

Terasová prkna lze pořídit i v mnohem levnějších variantách z materiálů jako je douglaska nebo modřín. Douglaska má vysoký podíl pryskyřice a její terasová prkna mají velmi vysokou trvanlivost. Terasová prkna z modřínu mají kromě dlouhé životnosti také vysokou odolnost proti houbám, plísním a jiným škůdcům. Jedná se o ideální materiál pro exteriérové použití. Terasová prkna je vhodné ošetřit olejovým přípravkem a tento nátěr jedenkrát ročně obnovovat. Pokládají sena pevných povrch jako je beton nebo dlažba nebo na štěrkové podloží. Terasová prkna jsou vhodná také kolem bazénů, na balkony i dětská hřiště.

 

Z modřínu, douglasky i exotických dřevin

 

Terasová prkna, tzv. terasovky, se používají převážně ke stavbě venkovních teras rodinných domů. Dodávají se již rýhované a dobře ohoblované. Na přání je lze dodat také vhodně impregnované proti škůdcům. Vyrábí se z mnoha dřevin v několika cenových kategoriích. Jako zdrojové dřevo se využívá převážně modřín, douglaska a dražší exotické dřeviny.

 

 

 

Pelety

 

Chcete zatočit s vysokými náklady na vytápění? Hledáte alternativní topivo? Zkuste pelety.

Pelety jsou zcela přírodním produktem, který se vyrábí z tuhé biomasy. Lisují se z odpadního dřeva a energetických rostlin v praktické granule o průměru 6 až 20 mm. Spalují se ve speciálních kotlích a jedná se o velmi levný a výhřevný zdroj energie vhodný k vytápění i ohřevu vody. Své uplatnění pelety nalézají v rodinných domech i větších budovách a průmyslových provozech. Podle způsobu výroby se dělí na dřevní a alternativní. Dřevní pelety jsou vyráběny z odpadních dřevních zbytků jako jsou piliny, hobliny, dřevní štěpka a kůra. Alternativní pelety se lisují převážně ze speciálně pěstovaných energetických rostlin jako jsou sena, řepkové slámy a odpady po čištění olejnin a obilnin.

 

Alternativní pelety

 

Jako velmi perspektivní se jeví zejména alternativní pelety, které se vyrábějí z materiálů, pro které není žádné jiné smysluplné uplatnění. Jejich cena je tak velmi příjemná a velmi dobře vyvažuje i vyšší náklady nutné na pořízení speciálního kotle na spalování pelet. Pelety jsou 100% obnovitelným palivem a jsou hojně využívany v zemích jako je Rakousko, Švédsko, Kanada, Dánsko nebo Německo. Při lisování dochází k plastifikaci ligninu uvnitř rostlinných zbytků a pelety jsou tak udržovány ve stále stejném tvaru a velmi dobře odolávají vlhkosti. Jsou vyráběny čistě ze dřeva bez jakýchkoliv pojidel a jiných chemických látek. Oblíbené jsou zejména alternativní pelety ze slámy, šťovíku a řepky s nízkou popelnavostí do 1 %, vysokou výhřevností až 18 MJ/kg a nízkým obsahem vody do 10 %.

 

Automatizovaný přívod paliva

 

Slisované pelety disponují velmi dobrou výhřevnosti a energetickou hustotou. Jejich výhodou je možnost ekonomického uskladnění a automatizovaného přívodu paliva ke kotli pomocí mechanického dopravníku. Pelety se dodávají v pytlích o hmotnosti 10 až 25 kg, ve větších textilních vacích o hmotnosti až 1000 kg a volně ložené na valnících či v cisternách.

 

 

 

Dřevěné brikety

 

Nejste spokojeni s vysokými cenami energií? Hledáte levné vytápění? Jaké topivo však zvolit? Zkusili jste dřevěné brikety?

Dřevěné brikety jsou zcela přírodní a plně obnovitelný produkt. Lisují se z dřevních odpadních surovin jako jsou piliny a hobliny, které vznikají ve dřevozpracujích provozech, převážně na pilách a v truhlárnách. Spalování dřevěné brikety zatěžuje jen velmi málo životní prostředí, především ve srovnání s tradičními fosilními palivy a elektřinou. Popel, který vzniká, pak nemusíte vyhazovat na skládku, ale můžete jej použít do kompostového substrátu nebo jako hnojivo na Vaši zahrádku.

Vysoká výhřevnost a málo popela

Dřevěné brikety se vyrábí z čistého dřeva bez přítomnosti jakýchkoliv pojidel a jiných chemických látek, které by znečišťovali životní prostředí i Váš kotel a komín a snižovali tak jejich životnost. Dřevěné brikety lze spalovat v běžných kamnech na tuhá paliva, kotlech na dřevoplyn i v zahradních grilech a jiných topeništích. Při jejich spalování vzniká jen malé množství kouře a popela. Kvalitní dřevěné brikety se vyrábí převážně z tvrdého dřeva, které má velmi vysokou výhřevnost a dlouhou dobu hoření. Ideální je dřevo buku, dubu a jasanu. Dobře vysušené dřevěné brikety mají velmi nízkou vlhkost a jsou srovnatelné i s hnědým uhlím.

 

Snadné skladování i manipulace

 

Dřevěné brikety jsou za velmi vysokého tlaku lisovány speciálním hydraulickým lisem v praktické válce o délce 20 až 30 cm. Jsou vybaveny několik centimetrů širokou dírou uprostřed, která zvětšuje povrch dřevěné brikety, napomáhá přívodu kyslíku a zlepšuje tak její hoření. Při vysokých teplotách dochází k zatavení vnější okraje brikety, který pak nepropustí žádnou vlhkost z okolí. Dřevěné brikety jsou navíc zabaleny do recyklovatelných umělých obalů, které zajišťují snadné skladování a bezprašnou manipulaci.

 

 

 

OSB desky

 

OSB desky jsou velmi častým stavebním materiálem. Jedná se o plošně lisované desky vyráběné z dřevního odpadu, především z dřevní štěpky, pilin a hoblin. OSB desky jsou sestavené ze tří vrstev, které se pojí pomocí umělé pryskyřice. Jsou vyráběny za velmi vysokého tlaku a teplotě, čímž získávají vysokou tuhost a pevnost. OSB desky jsou vhodné ke stavbě nosníků, záklopů střech i jako konstrukční desky. Kvalitní desky nemají žádné suky ani jiné trhliny, které by ohrožovaly její pevnost. Mají velmi dobré izolační vlastnosti, jsou zcela zdravotně nezávadné a jsou odolné proti nárazům, vlhkosti i vibracím. Konstrukce OSB desky umožňuje její snadné vrtání, řezání i natírání.

 

Odolné proti vibracím i nárazům

 

Kvalitní OSB desky mají dobrou požární odolnost i tepelný odpor. Jejich základní výhodou je jejich tuhost a pevnost. Jsou odolné proti silným vibracím a nárazům a velmi dobře tak odolají silnému větru i zemětřesení. OSB desky se vyrábějí také ve velkých formátech, které nemusí být tak často spojovány a disponují tedy mnohem menšími akustickými a tepelnými ztrátami. Jedná se o základní stavební materiál dřevostaveb a jiných dřevěných konstrukcí. Využívají se jako konstrukční desky tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na mechanické vlastnosti. OSB desky nachází uplatnění při oplášťování vnitřních i venkovních stěn, při výstavbě nášlapných i nosných vrstev podlah, při konstrukci podhledů i při oplocení staveniště či bednění střech.

 

Ve stavebnictví i pro výrobu nábytku

 

OSB desky je možné velmi dobře dále opracovat. Lze je frézovat, vrtat, řezat i přibíjet. Používají se jako pohledové vrstvy obkladů i při výrobě dřevěného nábytku. V betonářském průmyslu se používají jako bednění betonových konstrukcí. OSB desky jsou skvělým materiálem pro výrobu obalů, palet a přepravních kontejnerů.

 

 

Střešní latě

 

Chystáte se na výměnu již nevyhovující střechy? Potřebujete stavební materiál? Chybí Vám střešní latě?

Střešní latě jsou tradičním stavebním řezivem nezbytným k výrobě a rekonstrukci střešních krovů. Hodí se pro střechy všech velikostí a vyrábí se z toho nejlepšího zdravého a silného dřeva s vysokou nosností a dlouhou životností. Střešní latě lze pořídit v široké nabídce mořených i nemořených latí a na přání je lze opatřit impregnací. Používají se především jako nosné konstrukce střešní krytiny. Tvoří prostor mezi krovem a pokrývkou střechy. Musí být vyrobeny z prvotřídního dřeva bez kazů, protože nesou střešní krytinu a posléze musí být schopny vydržet nápor sněhu, vody i nepříznivých povětrnostních vlivů. Kromě střech se dají střešní latě využít i ke konstrukci zábradlí, laviček, roštů a v interiérech jako podklad pod plovoucí podlahy.

 

Pouze z kvalitního dřeva

 

Střešní latě jsou nejčastěji používaným materiálem pro stavby a rekonstrukce střech. Mají profil hranolku a jsou nařezány z nejkvalitnějšího dřeva. Prodávají se jako impregnované i neimpregnované a je možné je použít jako nosné konstrukce tradičních keramických tašek, lepenky i eternitových desek. Impregnované střešní latě jsou chráněny proti plísním, houbám a jiným dřevokazným škůdcům. Zpravidla se vyrábějí v délkách 4 a 5 metrů a profilech 6x4 a 5x3 cm. Lze je využít i na konstrukci roštů pod plovoucí podlahu. Kvalitní střešní latě jsou vyrobeny pouze z kvalitního dřeva bez jakýchkoliv kazů či hniloby.

 

Výběr nechte na odborníkovi

 

Střešní latě jsou základním nosným prvkem každé střechy. Jejich rozměry a profil závisí na typu a hmotnosti použité střešní krytiny. S výběrem je vhodné se obrátit přímo na dodavatele nebo stavebního odborníka. Střešní latě se prodávají ve standardních profilech a délkách, ale lze je také vyrobit speciálně na zakázku a přímo na klíč podle konkrétního krovu.

 

 

Hranoly

 

Chystáte se na renovaci Vaší střechy? Potřebujete kvalitní stavební materiál? Chcete si postavit romantickou pergolu nebo altán přímo ve Vaší zahradě?

Dřevěné hranoly jsou nezbytným stavebním prvkem při výrobě krovů. Jsou součástí nosné konstrukce střech rodinných domů i větších budov a spolu s trámy nesou střešní krytinu. Hranoly se vyrábějí z velmi kvalitního a odolného dřeva, které musí být schopno unést kromě vlastní váhy také střešní krytinu a musí být schopno také odolat tlaku napadlého sněhu i nejhorším povětrnostním vlivům. Dřevěné krovy udržují v domě zdravé přírodní klima a jsou mnohem vhodnější než studené ocelové konstrukce.

 

Do krovů i na zahradu

 

Dřevěné hranoly se dodávají ve dvou variantách. Jako smrkové hranoly na stavbu krovů s vysokou nosností a prvotřídní kvalitou určenou pro hranoly nesoucí střechy domů a jako stavební hranoly, které se používají jako pomocný konstrukční materiál na stavbách. Stavební hranoly lze použít ke konstrukci trvalých i dočasných staveb. Mají své uplatnění v betonářském odvětví i při stavbách zahradních pergol a altánů a jiných dřevěných konstrukcí.

 

Nezapomeňte na impregnaci

Hranoly se vyrábějí podélným rozřezáním dřevěného výřezu kulatiny. Jedná se o středové řezivo, které je možné ošetřit postřikem proti škůdcům. Vyrábějí se zpravidla v profilech od 10x10 cm až do 20x20 cm a v délkách od 3 do 7 metrů. Pro specifické potřeby pak lze vyrobit i jiné rozměry přímo na zakázku. Ty je však nutné objednat zpravidla několik týdnů předem. Většina dodavatelů nabízí také hranoly s následnou impregnací proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu. Jako alternativu ke stavebním hranolům lze použít také smrkovou či borovicovou kulatinu o průměru 7 až 20 cm a délky 3 až 4 metry, které je vhodná především pro rozpěry ve výkopech a pro podpěry při betonážích.

 

 

 

Fošny

 

Potřebujete dřevěné fošny na stavbu či chalupu? Chcete si postavit altán nebo pergolu přímo na Vaší zahradě? Chybí Vám praktické fošny do Vaší domácí dílny?

 

K výrobě altánu i pergoly

 

Fošny se dodávají zpravidla z borového nebo smrkové dřeva a lze je použít jak pro trvalé konstrukce jako jsou dřevěné zárubně nebo podbití stropů či střech tak pro dočasné stavby i trvalé dřevostavby jako jsou altány, pergoly či zahradní chatky a domky. Fošny mohou být také užitečnou pomůckou při šalování betonu. Kvalitní fošny jsou vyrobeny z dostatečně nosného dřeva a mohou být dále čtyřstranně zhoblovány v hoblované fošny.

 

Pro trvalé i dočasné stavby

 

Fošny se vyrábí stejně jako ostatní řezivo rozřezáním lesnické kulatiny. Dodávají se zpravidla z jehličnatého dřeva smrků a borovic v mnoha rozměrových variantách. Základní je dodávka ve standardních rozměrech, ale pro kvalitního dodavatele není problém ani vytvořit fošny přesně na míru potřebám klientů. Za standardní rozměry fošny se považuje šířka 8 až 35 cm a tloušťka 3 až 6 cm. Ostatní rozměry se zpravidla upravují na přání zákazníka. Fošny určené k pokládce podlah či stavbě trvalých staveb jako jsou altány, ploty či zahradní domky a chatky je vhodné opatřit impregnací nebo nátěrem proti škůdcům.

 

 

Prkna

 

Potřebujete stavební prkna na stavbu nebo do Vašeho nového domu? Sháníte dřevěná prkna do dílny či na chalupu?

Dřevěná prkna jsou oblíbeným stavebním materiálem, který poslouží na stavbě i v domácnosti na stavbu dřevěného zábradlí, plotů, podlah, záklopů střech a podobně. Stavební prkna mají univerzální použití. Stačí si vybrat vhodnou variantu. Prkna lze použít k výrobě palet, bednění i na obklady fasád. Pro výrobu palet jsou vhodná krátká prkna, tzv. kratiny, a na obklady fasád zase speciální hoblovaná prkna, která jsou opracována ze všech stran. Prkna se vyrábí v mnoha rozměrech ze středového i bočního dřeva podélným rozřezáním výřezu kulatiny.

 

Tříděná i netříděná

 

Dřevěná prkna lze dodat jako prkna šířkově netříděná, tzn. prkna v dodané sadě mohou mít různou šířku s definovanou minimální hodnotou. Prkna šířkově tříděná pak mají všechna stejnou šířku. Krátká prkna, tzv. kratina, jsou prkna s délkou pod 2 metry. Hoblovaná prkna, tzv. plotovky, jsou prkna určená pro výstavbu dřevěných plotů. Prkna se vyrábějí především ze smrkového nebo borovicového dřeva. Prkna, která se vyrábí ze středu lesnické kulatiny se nazývají středová a prkna vyráběná z boku zase boční. Středová prkna vyrobená z jedné kulatiny mají zpravidla stejnou šířku a prkna boční vyrobená z boku kulatiny pak mají většinou různou šířku. Stavební prkna o stejné šířce je tak možné získat ze středu kulatiny nebo jako prkna boční, které je nutné vytřídit na prkna se stejnou šířkou. Pro stavební účely se častěji používají prkna boční.

 

Na podlahy, zábradlí i ploty

 

Nejčastěji používaná prkna jsou prkna boční netříděná označovaná jako 8+, což znamená, že jejich šířka dosahuje minimálně 8 cm. Tato prkna se ve stavebnictví používají na podlahy, bednění, záklopy, zábradlí, výkopy a podobně. Prkna se zpravidla vyrábí v délce 2 až 5 m. Levnější jsou pak krátká prkna s délkou pod 2 metry.