Hranoly

 

Chystáte se na renovaci Vaší střechy? Potřebujete kvalitní stavební materiál? Chcete si postavit romantickou pergolu nebo altán přímo ve Vaší zahradě?

Dřevěné hranoly jsou nezbytným stavebním prvkem při výrobě krovů. Jsou součástí nosné konstrukce střech rodinných domů i větších budov a spolu s trámy nesou střešní krytinu. Hranoly se vyrábějí z velmi kvalitního a odolného dřeva, které musí být schopno unést kromě vlastní váhy také střešní krytinu a musí být schopno také odolat tlaku napadlého sněhu i nejhorším povětrnostním vlivům. Dřevěné krovy udržují v domě zdravé přírodní klima a jsou mnohem vhodnější než studené ocelové konstrukce.

 

Do krovů i na zahradu

 

Dřevěné hranoly se dodávají ve dvou variantách. Jako smrkové hranoly na stavbu krovů s vysokou nosností a prvotřídní kvalitou určenou pro hranoly nesoucí střechy domů a jako stavební hranoly, které se používají jako pomocný konstrukční materiál na stavbách. Stavební hranoly lze použít ke konstrukci trvalých i dočasných staveb. Mají své uplatnění v betonářském odvětví i při stavbách zahradních pergol a altánů a jiných dřevěných konstrukcí.

 

Nezapomeňte na impregnaci

Hranoly se vyrábějí podélným rozřezáním dřevěného výřezu kulatiny. Jedná se o středové řezivo, které je možné ošetřit postřikem proti škůdcům. Vyrábějí se zpravidla v profilech od 10x10 cm až do 20x20 cm a v délkách od 3 do 7 metrů. Pro specifické potřeby pak lze vyrobit i jiné rozměry přímo na zakázku. Ty je však nutné objednat zpravidla několik týdnů předem. Většina dodavatelů nabízí také hranoly s následnou impregnací proti houbám, plísním a dřevokaznému hmyzu. Jako alternativu ke stavebním hranolům lze použít také smrkovou či borovicovou kulatinu o průměru 7 až 20 cm a délky 3 až 4 metry, které je vhodná především pro rozpěry ve výkopech a pro podpěry při betonážích.