OSB desky

 

OSB desky jsou velmi častým stavebním materiálem. Jedná se o plošně lisované desky vyráběné z dřevního odpadu, především z dřevní štěpky, pilin a hoblin. OSB desky jsou sestavené ze tří vrstev, které se pojí pomocí umělé pryskyřice. Jsou vyráběny za velmi vysokého tlaku a teplotě, čímž získávají vysokou tuhost a pevnost. OSB desky jsou vhodné ke stavbě nosníků, záklopů střech i jako konstrukční desky. Kvalitní desky nemají žádné suky ani jiné trhliny, které by ohrožovaly její pevnost. Mají velmi dobré izolační vlastnosti, jsou zcela zdravotně nezávadné a jsou odolné proti nárazům, vlhkosti i vibracím. Konstrukce OSB desky umožňuje její snadné vrtání, řezání i natírání.

 

Odolné proti vibracím i nárazům

 

Kvalitní OSB desky mají dobrou požární odolnost i tepelný odpor. Jejich základní výhodou je jejich tuhost a pevnost. Jsou odolné proti silným vibracím a nárazům a velmi dobře tak odolají silnému větru i zemětřesení. OSB desky se vyrábějí také ve velkých formátech, které nemusí být tak často spojovány a disponují tedy mnohem menšími akustickými a tepelnými ztrátami. Jedná se o základní stavební materiál dřevostaveb a jiných dřevěných konstrukcí. Využívají se jako konstrukční desky tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na mechanické vlastnosti. OSB desky nachází uplatnění při oplášťování vnitřních i venkovních stěn, při výstavbě nášlapných i nosných vrstev podlah, při konstrukci podhledů i při oplocení staveniště či bednění střech.

 

Ve stavebnictví i pro výrobu nábytku

 

OSB desky je možné velmi dobře dále opracovat. Lze je frézovat, vrtat, řezat i přibíjet. Používají se jako pohledové vrstvy obkladů i při výrobě dřevěného nábytku. V betonářském průmyslu se používají jako bednění betonových konstrukcí. OSB desky jsou skvělým materiálem pro výrobu obalů, palet a přepravních kontejnerů.