Prkna

 

Potřebujete stavební prkna na stavbu nebo do Vašeho nového domu? Sháníte dřevěná prkna do dílny či na chalupu?

Dřevěná prkna jsou oblíbeným stavebním materiálem, který poslouží na stavbě i v domácnosti na stavbu dřevěného zábradlí, plotů, podlah, záklopů střech a podobně. Stavební prkna mají univerzální použití. Stačí si vybrat vhodnou variantu. Prkna lze použít k výrobě palet, bednění i na obklady fasád. Pro výrobu palet jsou vhodná krátká prkna, tzv. kratiny, a na obklady fasád zase speciální hoblovaná prkna, která jsou opracována ze všech stran. Prkna se vyrábí v mnoha rozměrech ze středového i bočního dřeva podélným rozřezáním výřezu kulatiny.

 

Tříděná i netříděná

 

Dřevěná prkna lze dodat jako prkna šířkově netříděná, tzn. prkna v dodané sadě mohou mít různou šířku s definovanou minimální hodnotou. Prkna šířkově tříděná pak mají všechna stejnou šířku. Krátká prkna, tzv. kratina, jsou prkna s délkou pod 2 metry. Hoblovaná prkna, tzv. plotovky, jsou prkna určená pro výstavbu dřevěných plotů. Prkna se vyrábějí především ze smrkového nebo borovicového dřeva. Prkna, která se vyrábí ze středu lesnické kulatiny se nazývají středová a prkna vyráběná z boku zase boční. Středová prkna vyrobená z jedné kulatiny mají zpravidla stejnou šířku a prkna boční vyrobená z boku kulatiny pak mají většinou různou šířku. Stavební prkna o stejné šířce je tak možné získat ze středu kulatiny nebo jako prkna boční, které je nutné vytřídit na prkna se stejnou šířkou. Pro stavební účely se častěji používají prkna boční.

 

Na podlahy, zábradlí i ploty

 

Nejčastěji používaná prkna jsou prkna boční netříděná označovaná jako 8+, což znamená, že jejich šířka dosahuje minimálně 8 cm. Tato prkna se ve stavebnictví používají na podlahy, bednění, záklopy, zábradlí, výkopy a podobně. Prkna se zpravidla vyrábí v délce 2 až 5 m. Levnější jsou pak krátká prkna s délkou pod 2 metry.